Plasty - Plexisklo

Polymetylmetakrylát, skratka PMMA (hovorovo: plexisklo,plexiglas
akrylové skloakrylátové skloorganické sklo. Najznámejšie obchodné názvy Plexiglas, AKRYLON, Perspex, Limacryl.

Plexisklo - Polymetylmetakrylát je makromolekulová látka, ktorá sa pripravuje radikálovou polymerizáciou metylesteru kyseliny metakrylovej.

Vlastnosti - Plexisklo je pevná sklovitá, priehľadná hmota je formovateľné pri 120-150°

Pri vyššej teplote nastáva depolymerizácia, pri 400°C rozklad. Odoláva vode, kyselinám do 20%, hydroxidom a olejom, je rozpustné v mnohých organických rozpúšťadlách.

Plexisklo je priepustné pre infračervené svetlo . Je stabilné a odolné voči poveternostným vplyvom, rozpustný vo viacerých organických rozpúšťadlách. Plexisklo je možné lepiť pomocou sekundového lepidla, roztavením povrchu, alebo využitím rozpúšťadiel. Týmto spôsobom je možné vytvárať takmer neviditeľné spoje.

Použitie - Plexisklo vďaka  svojim vlastnostiam nachádza široké uplatnenie v priemysle, reklame a aj v domácnostiach. PMMA sa používa ako náhrada skla. Výhodou PMMA v porovnaní so sklom sú nižšie výrobné náklady, ľahké ohýbanie, možnosť lepenia, nižšia hmotnosť, odolnosť voči nárazom a pod. Nevýhodou nižšia chemická odolnosť, tvrdosť (ľahko sa poškriabe).

Typy materiálov

Extrudované plexisklo XT – u nás najrozšírenejšie, vplyvom  vnútorného pnutia je náchylné  ku vzniku vlasových  trhlín v mieste zvýšeného pnutia, prípadne na lepenom spoji. Je to možné  odstrániť tepelnou úpravou  - žíhaním. Výhodou je nižšia cena.

Liate plexisklo GS – vyššia kvalita povrchu a pevnosť, lepšie opracovanie, menšie vnútorné pnutie, vyššia cena.

Štandardný formát dodávaných tabúľ z plexiskla je 2,05x3,05m, v hrúbkach 2 až 10mm, v rôznych farebných prevedeniach. Najrozšírenejšie je číre a biele plexisklo ktoré je možné dodať aj v menších formátoch ½, ⅓ ¼  tabule.

Ponúkame Vám široký sortiment plastových materiálov:

  • plastové dosky z rôznych materiálov – polykarbonát (dutinkatý i plný)
  • akrylón (plexisklo),
  • širokú škálu materiálov na výrobu reklamy – penené PVC, akrylátové dosky.

Pri riešení vašich realizácií Vám radi poradíme a pomôžeme  pri výbere vhodných materiálov a optimálneho riešenia. V prípade záujmu vypracujeme cenovú ponuku.Pre veľkoodberateľov a partnerov ponúkame zvýhodnené ceny. 


Skladom široký výber plastových spojok, krytiek a nivelizačných nôh.

Plastová spojka priebežná, plastová spojka rohová, plastová spojka L, plastová spojka T...
Plastová spojka sivá, plastová spojka čierna
Plastová zátka štvorcová (plastová krytka)
Plastová zátka obdĺžniková (plastová krytka)
Nivelizačná noha plastová, nivelizačná noha kovová
Plastová zátka so závitom